Warsztaty Biodanzy – Zaufanie, aby doświadczać. Odwaga, aby czuć.

 

TEMAT WARSZTATÓW

Jako dzieci, byliśmy przepełnieni odwagą i zaufaniem do życia.

Każdy dzień, każdy moment otwierał się przed nami jako ten nowy, pełen możliwości.

Te warsztaty to otworzenie się na doświadczenie i czucie płynące w nas. Na to, które otrzymujemy w kontakcie z drugą osobą, na to do którego życie nas zaprasza.

W czasie zajęć wejdziemy w protovivencie, aby odnowić połączenie z naszym wewnętrznym dzieckiem. Otworzyć się na radość płynącą z życia, na czułość i czucie, na dotyk, na postrzeganie z mocno otwartymi oczami tego co dookoła nas.

Zaufanie, do życia, bo życie „wie”. I my też „wiemy”, gdy coraz bardziej łączymy się z naszymi instynktami.

Odwaga, aby doświadczać. Ta siła i moc, które powodują, że impuls witalny wciąż żywy i zaprasza do kolejnego doświadczania w życiu. Do podejmowania wyzwań i uczenia się poprzez doświadczenie.

Odczuwanie, łącząc się z tym co w nas, a nie tylko z oczekiwaniami tego co dookoła nas. Takie głębokie połączenie z potrzebami i naszym prymitywnym instynktem. Uwrażliwienie na potrzeby, na siebie, na drugiego człowieka, na ludzi dookoła nas.

Dziecko wchodzi w życie pełne instynktów i impulsu do życia. Z radością, z natychmiastowym wyrażaniem tej radości, smutku, potrzeb, oczekiwań, natychmiastowych emocji. Tego wszystkiego co powoduje, że dalej się rozwija, dalej kroczy przez życie.

 

“W kulturze ludzkiej wyższość mowy i myśli stała się rodzajem monarchii absolutnej, która prawie całkowicie zablokowała naszą zdolność przebywania w emocjonalnej, wrażliwej i emocjonalnej teraźniejszości życia.

To właśnie w tej niezrównoważonej ewolucji ludzkiego potencjału należy szukać przyczyny wielkiego egzystencjalnego dyskomfortu, który jest źródłem chorób: jesteśmy organicznie bezbronni, gdy osłabiamy pierwotną więź z głębią naszego bytu, gdzie życie dzieje się instynktownie, empatycznie i intuicyjnie.”

Prof. Rolando Toro, twórca Biodanzy

 

Te warsztaty to 2 dni w rozwoju i odpoczynku, aby naładować nasze akumulatory życiowe.

Są przeznaczone zarówno dla osób, które już tańczą Biodanzę, jak i dla tych którzy pragną po raz pierwszy doświadczyć metody.

 

KIEDY
31 lipca – 1 sierpnia

przyjazd możliwie w piątek 30 lipca.

Plan warsztatów:

 

Piątek

Przyjazd.

Spotkanie w kręgu godz. 19.00

Możliwość rozpalenia ogniska.

 

Sobota

godz. 10-12.30 – 1 blok Zajęć Biodanzy

godz. 17.00-19.00 – 2 blok Zajęć Biodanzy

Ognisko

 

Niedziela

Godz. 10.00 – 12.00 3 blok Zajęć Biodanzy

Godz. 15.00-17.00 4 blok Zajęć Biodanzy

Zakończenie

 

 

W przerwie pomiędzy zajęciami jest czas na posiłki, odpoczynek na trawie i w hamaku, wypad nad jezioro, przechadzkę po lesie.

 

Warsztaty z Biodanzą mają zawsze na celu pobudzenie w nas wspólnotowości. We wspólnocie ludzkiej rozwijamy się i uczymy się innych i siebie. Przestrzeń w Trzcińsku zapewnia możliwość bycia razem ale i odosobnienia i odpoczynku. Jesteśmy bardzo podobni i bardzo różni i to sprawia, że możmy dzielić się tym, doświadczając i postrzegając swoje potrzeby i potrzeby osób dookoła nas.

 

Dla osób które mogą przyjechać w piątek rano, jest możliwość zorganizowania spływu kajakowego,  ok. godz. 13.00.

 

 

 

GDZIE
W Ośrodku „Wspólne Dobro” w Trzcińsku koło Tczewa
www.wspolnedobro.pl
Nocleg w pokojach 2/3/4 osobowych. Wspólne łazienki, wspólne przestrzenie. Wysoki standard. Są ręczniki i pościel.

 

ZAPISY
email do biodanzawpolsce@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona przestrzenią która nas przyjmuje.
Aby zarezerwować miejsce konieczny jest zadatek w wysokości 50 zł, który zostanie zwrócony tylko wtedy, gdy warsztaty nie odbędą się.

 

POSIŁKI
We własnym zakresie, dzieląc się tym, co przywieźliśmy z innymi uczestnikami

10 minut na piechotę jest sklep spożywczy. U sołtysowej można kupić mleko, jajka, masło, Twaróg, śmietanę należy zamówić 2-3 dni wcześniej.

 

 

CENA WARSZTATÓW

430 zł

Aby potwierdzić uczestnictwo wpłać 50 zł na konto Agnieszka Sut Biodanza, Bank Millennium 43116022020000000389325050, z dopiskiem, imię i nazwisko – Warsztaty 31/07-1/08

 

Obejmuje warsztaty Biodanzy, 2 noclegi (pościel, ręczniki).

 

Cena spływu kajakowego to 50 zł.

 

O PROWADZĄCEJ ZAJĘCIA
Agnieszka Sut, Certyfikowana Facilitatorka, Metodyk Biodanza® System Rolando Toro.
Od 1998 mieszka na stałe we Włoszech i tam poznała Biodanzę, z którą jest związana od 2001 roku. Kształciła się w Szkole Biodanza® w Padwie, a później w Centro Studi di Biodanza® w Bolognii uzyskując dyplom IBF Facilitatora Biodanza® Systemu Rolando Toro. Była szkolona również przez twórcę metody prof. Rolando Toro. Uzyskała kilka specjalizacji w wykorzystaniu metody (Biodanza w miejscu pracy – dla firm i zakładów pracy, Biodanza dla dzieci i młodzieży, Biodanza i Geriatria, Biodanza glos i instrumenty perkusyjne, Biodanza wodna).
W 2016 wprowadziła metodę Biodanzy do Polski promując ją poprzez warsztaty, zajęcia, uczestnictwo w festiwalach, konferencjach, zajęciach dla osób dorosłych (zajęcia rozwojowe poprzez pracę z ciałem), seniorów w Domach Opieki, seniorów z chorobą Parkinsona, w Centrach Aktywności Seniora, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, dla dzieci oraz w firmach i miejscach pracy jako Team Building.
W lutym 2019 roku założyła pierwszą w Polsce Szkołę dla przyszłych nauczycieli Biodanza® IBF w Polsce. www.biodanza.org, gdzie do prowadzenia zajęć zaprasza najlepszych metodyków Biodanzy z całego świata.
Jest Prezesem Fundacji Biodanza Polska, której celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz działań prozdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć ruchowych, w tym metody Biodanza.
www.biodanza.com.pl
FB Biodanza Polska Agnieszka Sut

 

BIODANZA – OPIS METODY
Biodanza to system ruchu, który nazywany jest „tańcem” jakkolwiek ma do zaoferowania znacznie więcej niż zajęcia typowo taneczne. Biodanza to dużo więcej niż taniec. To metoda rozwojowa pracy z ciałem.
Mogą w niej uczestniczyć osoby, które nie umieją tańczyć, a nawet te, które nie bardzo lubią taniec. Ruch w Biodanzy jest naturalną formą ekspresji ludzkiej. Pomyśl, że skaczesz ze szczęścia, poruszasz się marszowym krokiem w stronę jakiegoś celu albo w kierunku innej osoby. Takich sytuacji mamy wiele w czasie zajęć. Wszystkie one zostały pogrupowane w około 250 ćwiczeń w Katalogu Ćwiczeń Biodanza® stworzonego przez prof. Rolando Toro.
W metodzie nie ma wyuczonej choreografii ani figur czy kroków tanecznych. Ruch oparty jest o naturalne/ archetypiczne gesty (np. gest przywitania wspólny dla wszystkich kultur świata), które w czasie zajęć potęgują swój wyraz. Podstawą głębokiego działania Biodanza® jest grupa. Nie ma Biodanzy bez grupy. Nie można jej zatańczyć w pojedynkę. To dzięki mnogości interakcji między tańczącymi tworzy się proces, dzięki któremu czujemy m.in. wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przynależności. To dzięki innym tańczącym możemy najwięcej dowiedzieć się o sobie samym/ej.
Muzyka w Biodanzy to obok ruchu i grupy trzeci podstawowy element metody. Nie jest tylko podkładem muzycznym; emocje, które ze sobą niesie, rytm i melodia prowadzą uczestników zajęć w intensywne przeżywanie chwili. To właśnie intensywne „tu i teraz” nazywane jest w Biodanzy „vivencia”.
Twórca Biodanzy – psycholog i antropolog prof. R. Toro wyróżnił 5 linii vivencii: witalność, seksualność, kreatywność, uczuciowość i transcendencja.
W Biodanzy nie stosuje się komunikacji werbalnej. Uczestnicy nie rozmawiają ze sobą. Na jakiej zasadzie zatem działa? Zmiany w uczestnikach zachodzą w trakcie zajęć tylko na poziomie ruchu, emocji i odpowiedzi neuroimmunologicznej organizmu. Biodanza tańczona systematycznie działa nie mniej głęboko niż inne metody rozwoju osobistego, jest metodą która może wspomagać terapie.
Warte podkreślenia jest to, że nie omijając trudnych obszarów naszej psychiki oddziałuje na nie poprzez delikatne podejście do nas samych. Jej mocnym punktem jest pozytywne bodźcowanie w każdym ćwiczeniu. W tym aspekcie, może być porównywana do niektórych elementów Psychologii Pozytywnej. Faktem jest, że pozytywne bodźcowanie powoduje, iż organizm sam przystosowuje się do tego zdrowego stanu, i jest to potwierdzone naukowo. Jest to swego rodzaju intuicyjne „przeprogramowanie” siebie na pełne, szczęśliwe życie. Dlatego charakterystyczne dla pracy Biodanzą jest stałe powtarzanie zdrowych, pozytywnych sytuacji.
Biodanza jest jednym z najlepiej zbadanych naukowo metod pracy z ciałem. Wielość badań przeprowadzanych w różnych ośrodkach na świecie potwierdza jej skuteczność nie tylko w obszarze rozwoju osobistego, ale również w aspekcie terapeutycznym. Biodanzę stosuje się jako wsparcie terapii chorych w szpitalach, centrach terapeutycznych, ośrodkach socjoterapeutycznych, w domach pomocy społecznej.
JAKIE KORZYŚCI OBSERWUJĄ U SIEBIE TAŃCZĄCY BIODANZĘ?
– redukcja stresu,
– wzrost żywotności, chęci do życia,
– poprawa kontaktów międzyludzkich (łatwiejsze nawiązywanie znajomości, przyjaźni)
– lepsze czucie własnego ciała i emocji,
– uwolnienie kreatywności (sprawczości w życiu).
DLA KOGO?
– Dla osób poszukujących nowej, łagodnej, a zarazem skutecznej metody rozwoju osobistego
– Dla chcących umocnić więzi międzyludzkie (funkcjonowanie w społeczności i grupie, pracy, rodzinie),
– Jako wsparcie dla osób z problemami psychosomatycznymi, z zaburzeniami odżywiania, z depresją
– Może być nową formą pracy dla osób profesjonalnie pracujących z ciałem, psychologów (w tym psychoonkologów), pedagogów, terapeutów, edukatorów pracujących z dziećmi i młodzieżą, z ludźmi starszymi, trenerów odpowiedzialnych za budowanie zespołów w firmach.
– UWAGA: Biodanzą mogą również zainteresować się rodzice poszukujący empatycznej, niewerbalnej metody komunikacji z dzieckiem. Jeśli szukacie warsztatów, na których wspólnie z dzieckiem chcielibyście spędzić czas w ruchu i radości, a jednocześnie uczyć się siebie nawzajem, zachęcamy do zapoznania się z tą metodą najpierw na warsztatach dla dorosłych.

 

PRZECIWWSKAZANIA:
W zajęciach Biodanzy może uczestniczyć każdy bez względu na wiek, płeć, zdolności ruchowe i stan zdrowia.
Prosimy jednak o informację w przypadku: zażywania leków psychotropowych, nałogów w trakcie leczenia, problemów z sercem i ciśnieniem, słabowidzenia (niewidomi), poważnych operacji czy amputacji, które odbyły się w przeciągu ostatniego roku.