ZANURZYĆ SIĘ W SERCU NASZEJ PRAWDZIWEJ NATURY.
Biodanza i neoschamanizm.
Te warsztaty są kontynuacją cyklu warsztatów Biodanzy które proponujemy w Polsce, zapraszając Facilitatorów/Metodyków metody Biodanza® z całego świata.
Powstały one z głębokiego przekonania, że ludzkie rytuały są bogactwem każdej osoby.
Obudzenie połączenia z prawdziwą archetypiczną naturą człowieka, wprowadzenie zdrowia i poszerzenie percepcji egzystencjalnej, tak wzbogadzające i potrzebne w codziennym życiu.
Słowo szaman występuje w wielu tradycjach na świecie. «u niektórych ludów Azji, Inuitów i Indian: osoba pośrednicząca między duchami a ludźmi, obdarzonana nadprzyrodzoną mocą» (Encyklopedia PWN)
„Biodanza i neoszamanizm” to rozszerzenie metody Biodanza, jedna z wielu specjalizacji i sposobów wykorzystania metody. To zaproszenie do progresywnego zanurzenia się w sercu naszej prawdziwej natury, to zaproszenie do życia naszą esencją i naszym głębokim poczuciem, że jesteśmy istotą dziką i świętą jednocześnie.
Kosmiczne połączenie z Wszechświatem, spotkanie z naszym własnym Zwierzęciem Totemowym, różnorodne obrzędy i ceremonie oferowane podczas warsztatów pozwolą nam na nowo rozpalić tę więź, wykorzystać naszą wrodzoną mądrość, obudzić uzdrowiciela w sobie, odtworzyć nasz szamański związek do życia codziennego i do doświadczenia hierofanii: wybuchu świętości w samym sercu tego, co niesłusznie uważamy za bluźniercze.
Rytuał wschodzącego słońca, święty ogień, glina, kontakt z elementami i kierunkami, śpiew i taniec stworzą ścieżkę dla tej podróży, która poprowadzi nas z powrotem do źródła.
Zajęcia odbędą się na sali, a także kilka ceremonii na zewnątrz w przyrodzie. Będziemy tańczyć przy muzyke ale również bez muzyki.
Warsztaty są polecane wyłącznie dla osób, które już doświadczyły metody Biodanza.
Wydarzenia na FP Biodanza Polska Agnieszka Sut
KIEDY
4-5 września 2021
Rozpoczynamy ok. godziny 10.00 w sobotę. Kończymy około godziny 18 w niedzielę.
CENA WARSZTATU
655 ZŁ
Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zaliczki w wysokości 80 zł, która zostanie zwrócona jeżeli warsztaty nie odbędą się.
Cena noclegu jak poniżej
GDZIE
W Ośrodku „Wspólne Dobro” w Trzcińsku koło Tczewa
www.wspolnedobro.pl
Nocleg w pokojach 2/3/4 osobowych. Wspólne przestrzenie. Wysoki standard.
Cena za nocleg 50 zł/noc. W cenie pościel i ręczniki. Zapłata na miejscu.
Dla osób zainteresowanych jest możliwość przyjazdu w piątek i przedłużenia pobytu.
Dookoła las i jezioro blisko. Możliwość zorganizowania spływu kajakowego po warsztatach.
ZAPISY
email do biodanzawpolsce@gmail.com (opisując swoje doświadczenia w metodzie Biodanza) potwierdzając zainteresowanie uczestnictwem.
W późniejszym czasie, do 4 sierpnia , wpłata zaliczki w wysokości 80 zł, która zostanie zwrócona jeżeli warsztaty nie odbędą się z przyczyn organizacyjnych.
Ilość miejsc ograniczona przestrzenią która nas przyjmuje.
POSIŁKI
We własnym zakresie, do podzielenia się przy wspólnym stole z innymi uczestnikami zajęć.
Jest możliwość samodzielnego przygotowania jak również podgrzania posiłków przywiezionych z domu. W ośrodku jest kuchnia i wspólne przestrzenie do podzielenia sie tym co przywiezie każdy z uczestników.
Z kilkudniowym wyprzedzeniem, jest możliwość zamówienia u sołtysowej mleka, śmietany, twarogu, jajek, masła, serka topionego.
Możliwość zamówienia chleba na naturalnym zakwasie, pieczonego przez przyjaciół.
Możliwość obiadu wegetariańskiego, jeżeli większość uczestników będzie zainteresowana, do potwierdzenia. Obiad z dwóch dań plus deser.
10 minut na piechotę jest sklep spożywczy.
O PROWADZĄCEJ ZAJĘCIA
Unni Heim jest prekursorką Biodanzy w Norwegii. Jest również regularnie zapraszana do wielu krajów na całym świecie. Między innymi do Szwecji, Holandii, Francji, Włoch, Czech, RPA, Irlandii, Polski, Słowenii i Anglii.
Jest terapeutą psychosyntezy, (Norweski Instytut Psychosyntezy, NIP, 4 lata) i Facilitatorką Metodyczką Biodanza® System Rolando Toro. Posiada tytuł magistra nauk ścisłych z NTNU.
Dyrektorka norweskiej Szkoły Biodanza®, jak również Metodyk ze specjalizacji dla Facilitatorów „Biodanza w Naturze”.
W systemie Biodanza posiada następujące specjalizacje: Biodanza Kliniczna (zdrowie psychiczne, zaburzenia somatyczne), Biodanza w naturze, Biodanza głos i instrumenty perkusyjne, Biodanza i 4 żywioły, Biodanza w instytucjach, Biodanza i Neoschamanizm, Biodanza i masaż, Biodanza dla dzieci i młodzieży, Biodanza i Tarot, Tożsamość i poczucie własnej wartości
Od 2001 codziennie praktykuje Qi Gong, od 2016 również jogę. Posiada 1 i 2 poziom w Reconnective Healing, 1 i 2 poziom Reiki.
Prowadziła kurs w ramach Programu Samozarządzania Chorobą Chroniczną (CMSMP) opracowanego na Uniwersytecie Stanforda w USA
Inne doświadczenia, szkolenie w zakresie samorozwoju ze społeczności biznesowej: Szkolenie w zakresie samorozwoju ze społeczności biznesowej, Współpraca dostosowana do relacji (LärData, Szwecja), Ułatwienie warsztatów (CapGemini Norway), Coaching (CapGeimini, Norwegia), Zarządzanie konfliktami (Uniwersytet CapGemini w Paryżu), Techniki negocjacyjne (CapGemini University Paris), Retoryka (logografia).
Do 2000 roku Unni pracowała przy międzynarodowych projektach komunikacyjnych (Europa Południowa, Europa Wschodnia, Azja, Afryka), aby później zadedykować swoje umiejętności i czas przede wszystkim metodzie Biodanza.
https://biodanza.no/
BIODANZA – OPIS METODY
Biodanza to system ruchu, który nazywany jest „tańcem” jakkolwiek ma do zaoferowania znacznie więcej niż zajęcia typowo taneczne. Biodanza to dużo więcej niż taniec. To metoda rozwojowa pracy z ciałem.
Mogą w niej uczestniczyć osoby, które nie umieją tańczyć, a nawet te, które nie bardzo lubią taniec. Ruch w Biodanzy jest naturalną formą ekspresji ludzkiej. Pomyśl, że skaczesz ze szczęścia, poruszasz się marszowym krokiem w stronę jakiegoś celu albo w kierunku innej osoby. Takich sytuacji mamy wiele w czasie zajęć. Wszystkie one zostały pogrupowane w około 250 ćwiczeń w Katalogu Ćwiczeń Biodanza® stworzonego przez prof. Rolando Toro.
W metodzie nie ma wyuczonej choreografii ani figur czy kroków tanecznych. Ruch oparty jest o naturalne/ archetypiczne gesty (np. gest przywitania wspólny dla wszystkich kultur świata), które w czasie zajęć potęgują swój wyraz. Podstawą głębokiego działania Biodanza® jest grupa. Nie ma Biodanzy bez grupy. Nie można jej zatańczyć w pojedynkę. To dzięki mnogości interakcji między tańczącymi tworzy się proces, dzięki któremu czujemy m.in. wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przynależności. To dzięki innym tańczącym możemy najwięcej dowiedzieć się o sobie samym/ej.
Muzyka w Biodanzy to obok ruchu i grupy trzeci podstawowy element metody. Nie jest tylko podkładem muzycznym; emocje, które ze sobą niesie, rytm i melodia prowadzą uczestników zajęć w intensywne przeżywanie chwili. To właśnie intensywne „tu i teraz” nazywane jest w Biodanzy „vivencia”.
Twórca Biodanzy – psycholog i antropolog prof. R. Toro wyróżnił 5 linii vivencii: witalność, seksualność, kreatywność, uczuciowość i transcendencja.
W Biodanzy nie stosuje się komunikacji werbalnej. Uczestnicy nie rozmawiają ze sobą. Na jakiej zasadzie zatem działa? Zmiany w uczestnikach zachodzą w trakcie zajęć tylko na poziomie ruchu, emocji i odpowiedzi neuroimmunologicznej organizmu. Biodanza tańczona systematycznie działa nie mniej głęboko niż inne metody rozwoju osobistego, jest metodą która może wspomagać terapie.
Warte podkreślenia jest to, że nie omijając trudnych obszarów naszej psychiki oddziałuje na nie poprzez delikatne podejście do nas samych. Jej mocnym punktem jest pozytywne bodźcowanie w każdym ćwiczeniu. W tym aspekcie, może być porównywana do niektórych elementów Psychologii Pozytywnej. Faktem jest, że pozytywne bodźcowanie powoduje, iż organizm sam przystosowuje się do tego zdrowego stanu, i jest to potwierdzone naukowo. Jest to swego rodzaju intuicyjne „przeprogramowanie” siebie na pełne, szczęśliwe życie. Dlatego charakterystyczne dla pracy Biodanzą jest stałe powtarzanie zdrowych, pozytywnych sytuacji.
Biodanza jest jednym z najlepiej zbadanych naukowo metod pracy z ciałem. Wielość badań przeprowadzanych w różnych ośrodkach na świecie potwierdza jej skuteczność nie tylko w obszarze rozwoju osobistego, ale również w aspekcie terapeutycznym. Biodanzę stosuje się jako wsparcie terapii chorych w szpitalach, centrach terapeutycznych, ośrodkach socjoterapeutycznych, w domach pomocy społecznej.
JAKIE KORZYŚCI OBSERWUJĄ U SIEBIE TAŃCZĄCY BIODANZĘ?
– redukcja stresu,
– wzrost żywotności, chęci do życia,
– poprawa kontaktów międzyludzkich (łatwiejsze nawiązywanie znajomości, przyjaźni)
– lepsze czucie własnego ciała i emocji,
– uwolnienie kreatywności (sprawczości w życiu).
DLA KOGO?
– Dla osób poszukujących nowej, łagodnej, a zarazem skutecznej metody rozwoju osobistego
– Dla chcących umocnić więzi międzyludzkie (funkcjonowanie w społeczności i grupie, pracy, rodzinie),
– Jako wsparcie dla osób z problemami psychosomatycznymi, z zaburzeniami odżywiania, z depresją
– Może być nową formą pracy dla osób profesjonalnie pracujących z ciałem, psychologów (w tym psychoonkologów), pedagogów, terapeutów, edukatorów pracujących z dziećmi i młodzieżą, z ludźmi starszymi, trenerów odpowiedzialnych za budowanie zespołów w firmach.
– UWAGA: Biodanzą mogą również zainteresować się rodzice poszukujący empatycznej, niewerbalnej metody komunikacji z dzieckiem. Jeśli szukacie warsztatów, na których wspólnie z dzieckiem chcielibyście spędzić czas w ruchu i radości, a jednocześnie uczyć się siebie nawzajem, zachęcamy do zapoznania się z tą metodą najpierw na warsztatach dla dorosłych.
O ORGANIZUJĄCEJ ZAJĘCIA
Agnieszka Sut, Certyfikowana Facilitatorka, Metodyk Biodanza® System Rolando Toro.
Od 1998 mieszka na stałe we Włoszech i tam poznała Biodanzę, z którą jest związana od 2001 roku. Kształciła się w Szkole Biodanza® w Padwie, a później w Centro Studi di Biodanza® w Bolognii uzyskując dyplom IBF Facilitatora Biodanza® Systemu Rolando Toro. Była szkolona również przez twórcę metody prof. Rolando Toro. Uzyskała kilka specjalizacji w wykorzystaniu metody (Biodanza w miejscu pracy – dla firm i zakładów pracy, Biodanza dla dzieci i młodzieży, Biodanza i Geriatria, Biodanza glos i instrumenty perkusyjne, Biodanza wodna).
W 2016 wprowadziła metodę Biodanzy do Polski promując ją poprzez warsztaty, zajęcia, uczestnictwo w festiwalach, konferencjach, zajęciach dla osób dorosłych (zajęcia rozwojowe poprzez pracę z ciałem), seniorów w Domach Opieki, seniorów z chorobą Parkinsona, w Centrach Aktywności Seniora, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, dla dzieci oraz w firmach i miejscach pracy jako Team Building.
W lutym 2019 roku założyła pierwszą w Polsce Szkołę dla przyszłych nauczycieli Biodanza® IBF w Polsce. www.biodanza.org, gdzie do prowadzenia zajęć zaprasza najlepszych metodyków Biodanzy z całego świata.
Jest Prezesem Fundacji Biodanza Polska, której celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz działań prozdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć ruchowych, w tym metody Biodanza.
www.biodanza.com.pl
FB Biodanza Polska Agnieszka Sut
PRZECIWWSKAZANIA:
W zajęciach Biodanzy może uczestniczyć każdy bez względu na wiek, płeć, zdolności ruchowe i stan zdrowia.
Prosimy jednak o informację w przypadku: zażywania leków psychotropowych, nałogów w trakcie leczenia, problemów z sercem i ciśnieniem, słabowidzenia (niewidomi), poważnych operacji czy amputacji, które odbyły się w przeciągu ostatniego roku.