ZANURZYĆ SIĘ W SERCU NASZEJ PRAWDZIWEJ NATURY.
Biodanza i neoschamanizm.
Te warsztaty są kontynuacją cyklu warsztatów Biodanzy które proponujemy w Polsce, zapraszając Facilitatorów/Metodyków metody Biodanza® z całego świata.
Powstały one z głębokiego przekonania, że ludzkie rytuały są bogactwem każdej osoby.
Obudzenie połączenia z prawdziwą archetypiczną naturą człowieka, wprowadzenie zdrowia i poszerzenie percepcji egzystencjalnej, tak wzbogadzające i potrzebne w codziennym życiu.
Słowo szaman występuje w wielu tradycjach na świecie. «u niektórych ludów Azji, Inuitów i Indian: osoba pośrednicząca między duchami a ludźmi, obdarzonana nadprzyrodzoną mocą» (Encyklopedia PWN)
„Biodanza i neoszamanizm” to rozszerzenie metody Biodanza, jedna z wielu specjalizacji i sposobów wykorzystania metody.

Warsztaty z “Biodanzy i neoszamanizmu” są zaproszeniem do przekroczenia przestrzeni fizycznej, aby dosięgnąć mądrości przodków.

Poprzez głębokie połączenie z naszym tańcem, oddechem i śpiewem, poprzez połączenie z bezpieczeństwem jakie zapewnia grupa, poprzez wzmocnienie energii, która z grupy wypływa można osiagnąć odmienne stany świadomości. Poprzez rytuał i symbolikę, która odżywia, można dostąpić tajemnicy, przejść przez serce aby móc sobie przypomnieć kim na prawdę jesteśmy.

Wydarzenia na FP Biodanza Polska Agnieszka Sut
KIEDY
4-5 września 2021
Rozpoczynamy ok. godziny 10.00 w sobotę. Kończymy około godziny 18 w niedzielę.
CENA WARSZTATU
655 ZŁ
Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zaliczki w wysokości 80 zł, która zostanie zwrócona jeżeli warsztaty nie odbędą się.
Cena noclegu jak poniżej
GDZIE
W Ośrodku „Wspólne Dobro” w Trzcińsku koło Tczewa
www.wspolnedobro.pl
Nocleg w pokojach 2/3/4 osobowych. Wspólne przestrzenie. Wysoki standard.
Cena za nocleg 50 zł/noc. W cenie pościel i ręczniki. Zapłata na miejscu.
Dla osób zainteresowanych jest możliwość przyjazdu w piątek i przedłużenia pobytu.
Dookoła las i jezioro blisko. Możliwość zorganizowania spływu kajakowego po warsztatach.
ZAPISY
email do biodanzawpolsce@gmail.com (opisując swoje doświadczenia w metodzie Biodanza) potwierdzając zainteresowanie uczestnictwem.
W późniejszym czasie, do 4 sierpnia , wpłata zaliczki w wysokości 80 zł, która zostanie zwrócona jeżeli warsztaty nie odbędą się z przyczyn organizacyjnych.
Ilość miejsc ograniczona przestrzenią która nas przyjmuje.
POSIŁKI
We własnym zakresie, do podzielenia się przy wspólnym stole z innymi uczestnikami zajęć.
Jest możliwość samodzielnego przygotowania jak również podgrzania posiłków przywiezionych z domu. W ośrodku jest kuchnia i wspólne przestrzenie do podzielenia sie tym co przywiezie każdy z uczestników.
Z kilkudniowym wyprzedzeniem, jest możliwość zamówienia u sołtysowej mleka, śmietany, twarogu, jajek, masła, serka topionego.
Możliwość zamówienia chleba na naturalnym zakwasie, pieczonego przez przyjaciół.
Możliwość obiadu wegetariańskiego, jeżeli większość uczestników będzie zainteresowana, do potwierdzenia. Obiad z dwóch dań plus deser.
10 minut na piechotę jest sklep spożywczy.
O PROWADZĄCEJ ZAJĘCIA

Marta González

Facilitatorka, Metodyczka Biodanzy, ukończyła  Szkołę Biodanzy w Barcelonie SRT BAR-1128, wiele różnych specjalizacji, wśród nich: „Biodanza dla dzieci, młodzieży i rodzin”, „Edukacja Biocentryczna”, „Muzyka, głos i instrumenty perkusyjne”, „Tożsamość i cztery żywioły”, „Projekt Minotaur”, “Obecność Anioła”. Ukończyła kompletny program  „Ciągłe Kształcenie Systemu Antonio Sarpe”.

 

Marta pisze o sobie:

“Od września 2009 prowadzę regularne zajęcia Biodanzy. Moja pierwsza grupa to osoby dotknięte chorobą Parkinsona, od 2010 i 2016 dwie kolejne grupy w rozwoju.

Od 2016 zaczęłam współorganizować i prowadzić zajęcia jako dydakta w szkole Espaiviu-Barcelona (ŻywaPrzestrzeń-Barcelona) będąc częścią zespołu od początku jej istnienia.

 

Gdybym miała wybrać tylko jedno zdanie, które płynie głęboko z mojego serca, to prawdopodobnie byłoby to zdanie Mark’a Twain’a:

„Tańcz tak jak gdyby nikt na ciebie nie patrzył, śpiewaj jak gdyby nikt tego nie słuchał, kochaj i doświadczaj nieba na ziemi”.”

BIODANZA – OPIS METODY
Biodanza to system ruchu, który nazywany jest „tańcem” jakkolwiek ma do zaoferowania znacznie więcej niż zajęcia typowo taneczne. Biodanza to dużo więcej niż taniec. To metoda rozwojowa pracy z ciałem.
Mogą w niej uczestniczyć osoby, które nie umieją tańczyć, a nawet te, które nie bardzo lubią taniec. Ruch w Biodanzy jest naturalną formą ekspresji ludzkiej. Pomyśl, że skaczesz ze szczęścia, poruszasz się marszowym krokiem w stronę jakiegoś celu albo w kierunku innej osoby. Takich sytuacji mamy wiele w czasie zajęć. Wszystkie one zostały pogrupowane w około 250 ćwiczeń w Katalogu Ćwiczeń Biodanza® stworzonego przez prof. Rolando Toro.
W metodzie nie ma wyuczonej choreografii ani figur czy kroków tanecznych. Ruch oparty jest o naturalne/ archetypiczne gesty (np. gest przywitania wspólny dla wszystkich kultur świata), które w czasie zajęć potęgują swój wyraz. Podstawą głębokiego działania Biodanza® jest grupa. Nie ma Biodanzy bez grupy. Nie można jej zatańczyć w pojedynkę. To dzięki mnogości interakcji między tańczącymi tworzy się proces, dzięki któremu czujemy m.in. wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przynależności. To dzięki innym tańczącym możemy najwięcej dowiedzieć się o sobie samym/ej.
Muzyka w Biodanzy to obok ruchu i grupy trzeci podstawowy element metody. Nie jest tylko podkładem muzycznym; emocje, które ze sobą niesie, rytm i melodia prowadzą uczestników zajęć w intensywne przeżywanie chwili. To właśnie intensywne „tu i teraz” nazywane jest w Biodanzy „vivencia”.
Twórca Biodanzy – psycholog i antropolog prof. R. Toro wyróżnił 5 linii vivencii: witalność, seksualność, kreatywność, uczuciowość i transcendencja.
W Biodanzy nie stosuje się komunikacji werbalnej. Uczestnicy nie rozmawiają ze sobą. Na jakiej zasadzie zatem działa? Zmiany w uczestnikach zachodzą w trakcie zajęć tylko na poziomie ruchu, emocji i odpowiedzi neuroimmunologicznej organizmu. Biodanza tańczona systematycznie działa nie mniej głęboko niż inne metody rozwoju osobistego, jest metodą która może wspomagać terapie.
Warte podkreślenia jest to, że nie omijając trudnych obszarów naszej psychiki oddziałuje na nie poprzez delikatne podejście do nas samych. Jej mocnym punktem jest pozytywne bodźcowanie w każdym ćwiczeniu. W tym aspekcie, może być porównywana do niektórych elementów Psychologii Pozytywnej. Faktem jest, że pozytywne bodźcowanie powoduje, iż organizm sam przystosowuje się do tego zdrowego stanu, i jest to potwierdzone naukowo. Jest to swego rodzaju intuicyjne „przeprogramowanie” siebie na pełne, szczęśliwe życie. Dlatego charakterystyczne dla pracy Biodanzą jest stałe powtarzanie zdrowych, pozytywnych sytuacji.
Biodanza jest jednym z najlepiej zbadanych naukowo metod pracy z ciałem. Wielość badań przeprowadzanych w różnych ośrodkach na świecie potwierdza jej skuteczność nie tylko w obszarze rozwoju osobistego, ale również w aspekcie terapeutycznym. Biodanzę stosuje się jako wsparcie terapii chorych w szpitalach, centrach terapeutycznych, ośrodkach socjoterapeutycznych, w domach pomocy społecznej.
JAKIE KORZYŚCI OBSERWUJĄ U SIEBIE TAŃCZĄCY BIODANZĘ?
– redukcja stresu,
– wzrost żywotności, chęci do życia,
– poprawa kontaktów międzyludzkich (łatwiejsze nawiązywanie znajomości, przyjaźni)
– lepsze czucie własnego ciała i emocji,
– uwolnienie kreatywności (sprawczości w życiu).
DLA KOGO?
– Dla osób poszukujących nowej, łagodnej, a zarazem skutecznej metody rozwoju osobistego
– Dla chcących umocnić więzi międzyludzkie (funkcjonowanie w społeczności i grupie, pracy, rodzinie),
– Jako wsparcie dla osób z problemami psychosomatycznymi, z zaburzeniami odżywiania, z depresją
– Może być nową formą pracy dla osób profesjonalnie pracujących z ciałem, psychologów (w tym psychoonkologów), pedagogów, terapeutów, edukatorów pracujących z dziećmi i młodzieżą, z ludźmi starszymi, trenerów odpowiedzialnych za budowanie zespołów w firmach.
– UWAGA: Biodanzą mogą również zainteresować się rodzice poszukujący empatycznej, niewerbalnej metody komunikacji z dzieckiem. Jeśli szukacie warsztatów, na których wspólnie z dzieckiem chcielibyście spędzić czas w ruchu i radości, a jednocześnie uczyć się siebie nawzajem, zachęcamy do zapoznania się z tą metodą najpierw na warsztatach dla dorosłych.
O ORGANIZUJĄCEJ ZAJĘCIA
Agnieszka Sut, Certyfikowana Facilitatorka, Metodyk Biodanza® System Rolando Toro.
Od 1998 mieszka na stałe we Włoszech i tam poznała Biodanzę, z którą jest związana od 2001 roku. Kształciła się w Szkole Biodanza® w Padwie, a później w Centro Studi di Biodanza® w Bolognii uzyskując dyplom IBF Facilitatora Biodanza® Systemu Rolando Toro. Była szkolona również przez twórcę metody prof. Rolando Toro. Uzyskała kilka specjalizacji w wykorzystaniu metody (Biodanza w miejscu pracy – dla firm i zakładów pracy, Biodanza dla dzieci i młodzieży, Biodanza i Geriatria, Biodanza glos i instrumenty perkusyjne, Biodanza wodna).
W 2016 wprowadziła metodę Biodanzy do Polski promując ją poprzez warsztaty, zajęcia, uczestnictwo w festiwalach, konferencjach, zajęciach dla osób dorosłych (zajęcia rozwojowe poprzez pracę z ciałem), seniorów w Domach Opieki, seniorów z chorobą Parkinsona, w Centrach Aktywności Seniora, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, dla dzieci oraz w firmach i miejscach pracy jako Team Building.
W lutym 2019 roku założyła pierwszą w Polsce Szkołę dla przyszłych nauczycieli Biodanza® IBF w Polsce. www.biodanza.org, gdzie do prowadzenia zajęć zaprasza najlepszych metodyków Biodanzy z całego świata.
Jest Prezesem Fundacji Biodanza Polska, której celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz działań prozdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć ruchowych, w tym metody Biodanza.
www.biodanza.com.pl
FB Biodanza Polska Agnieszka Sut
PRZECIWWSKAZANIA:
W zajęciach Biodanzy może uczestniczyć każdy bez względu na wiek, płeć, zdolności ruchowe i stan zdrowia.
Prosimy jednak o informację w przypadku: zażywania leków psychotropowych, nałogów w trakcie leczenia, problemów z sercem i ciśnieniem, słabowidzenia (niewidomi), poważnych operacji czy amputacji, które odbyły się w przeciągu ostatniego roku.