BOGINIE W KOBIECIE. ARCHETYPY.

W czasie tych warsztatów wejdziemy w kontakt z archetypicznym potencjałem kobiecym Demeter, Persefony, Hery. Wszystkie te archetypy są już w każdej kobiecie. Czasami jeszcze nie do końca zauważone lub zrealizowane.

Na kobiety wpływają potężne siły wewnętrzne, lub archetypowe. Greckie boginie to obrazy kobiet, które żyły w ludzkiej wyobraźni od ponad trzech tysięcy lat, które odtwarzają i reprezentują to, czym kobiety są również teraz.Rozwijąć i pogłębiać naszą kobiecość. W różnych wymiarach. Kompletną kobiecość. W różnych przestrzeniach wyrazu i percepcji siebie, dochodzimy do naszej prawdziwej tożsamości.

Nie jesteśmy tylko jedną boginią. Mamy w sobie wszystkie. W zależności od czasu i możliwości, realizujemy tylko część tego kim na prawdę jesteśmy.

Archetypy w nas dopełniają się i uzupełniają się. Pozwalają na prawdziwą ekspresję naszej kobiecości.

 

Demeter

Bogini żniw, pielęgniarka i matka.

Prezenty: hojność-odpowiedzialność-wytrwałość.

Granice: brak granic.

 

 

Persefona

Bogini dziewica i królowa Zaświatów, receptywna kobieta i dziecko matki. Prezenty: otwartość-empatia-zdolność do adaptacji. Granice: nadmierna podatność na uzależnienie.

 

Hera

Bogini małżeństwa, wierna kobieta i żona. Prezenty: lojalność-zaangażowanie-lojalność-wytrwałość. Granice: podatność-zazdrość-podejrzenie.

 

Wszystkie boginie do odkrycia i wprowadzenia do codzienności. W każdej kobiecie. W każdej z NAS.

 

Warsztaty dla wszystkich kobiet. Nie jest konieczne wcześniejsze doświadczenie w metodzie Biodanza.

 

Wydarzenia na FP Biodanza Polska Agnieszka Sut

 

KIEDY
4-5 grudnia 2021

Rozpoczynamy ok. godziny 10.00 w sobotę. Kończymy około godziny 18 w niedzielę.

 

CENA WARSZTATU
655 ZŁ

Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zaliczki w wysokości 50 zł, która zostanie zwrócona jeżeli warsztaty nie odbędą się.

 

NR KONTA: 43116022020000000389325050

Bank Millenium, Agnieszka Sut Biodanza

 

 

Cena noclegu jak poniżej

 

GDZIE
W Ośrodku „Wspólne Dobro” w Trzcińsku koło Tczewa
www.wspolnedobro.pl
Nocleg w pokojach 2/3/4 osobowych. Wspólne przestrzenie. Wysoki standard.
Cena za nocleg 50 zł/noc. W cenie pościel i ręczniki. Zapłata na miejscu.
Dla osób zainteresowanych jest możliwość przyjazdu w piątek i przedłużenia pobytu.
Dookoła las i jezioro blisko. Możliwość zorganizowania spływu kajakowego po warsztatach.

 

ZAPISY
email do biodanzawpolsce@gmail.com, potwierdzając zainteresowanie uczestnictwem.

W późniejszym czasie, do 24 czerwca, wpłata zaliczki w wysokości 80 zł, która zostanie zwrócona jeżeli warsztaty nie odbędą się z przyczyn organizacyjnych.

Ilość miejsc ograniczona przestrzenią która nas przyjmuje.

 

POSIŁKI
We własnym zakresie, do podzielenia się przy wspólnym stole z innymi uczestnikami zajęć.
Jest możliwość samodzielnego przygotowania jak również podgrzania posiłków przywiezionych z domu. W ośrodku jest kuchnia i wspólne przestrzenie do podzielenia sie tym co przywiezie każdy z uczestników.
Z kilkudniowym wyprzedzeniem, jest możliwość zamówienia u sołtysowej mleka, śmietany, twarogu, jajek, masła, serka topionego.
Możliwość zamówienia chleba na naturalnym zakwasie, pieczonego przez przyjaciół.
Możliwość obiadu wegetariańskiego, jeżeli większość uczestników będzie zainteresowana, do potwierdzenia. Obiad z dwóch dań plus deser.
10 minut na piechotę jest sklep spożywczy.

 

O PROWADZĄCEJ ZAJĘCIA
Rossella Froza, Facilitatorka, Metodyczka Biodanza® System Rolando Toro, współpracuje jako Tutor w Adriatyckiel Szkole Biodanza (Scuola di Biodanza dell’Adriatico), Włochy

Tak mówi o sobie „miłośniczka ruchu i tańca, odkąd stawiałem pierwsze kroki w życiu, pochodzenia weneckiego, od ponad dwudziestu lat mieszkam w Abruzzo z miłości do natury i wolności dzikich przestrzeni.”Posiada specjalizaje Biodanzy w następujących tematach:Głos, muzyka i instrumenty perkusyjne;Biodanza dla dzieci i młodzieży;Biodanza i tańce z podstawowymi kolorami;Tożsamość i cztery żywioły;Przeczucie anioła;Radykalizacja progresywności i pięciu linii vivencii;Poetyka instynktów, czterech zwierząt, czterech żywiołów;Bogowie greccy, bogowie afrykańscy, ekspresyjne gesty, od kontaktu po pieszczotyRegularnie prowadzę kursy Biodanzy dla dorosłych, dzieci (od 2 lat) w żłobkach, salach gimnastycznych i szkołach na wszystkich poziomach oraz dla osób starszych. Współpracuję z podmiotami publicznymi i prywatnymi przy realizacji projektów edukacyjnych i szkoleniowych na rzecz rozwoju człowieka.

Posiadam dyplom magistra z nauk politycznych, kierunek polityczno-ekonomicznym, Uniwersyt w Padwie, a od 2000 roku jestem kierownikiem sektora szkoleniowego w Ambeco 'di Avezzano (AQ) Uczestniczyłem w licznych kursach na stanowisko dyrektora i koordynatora organizacji szkoleniowej (analiza i planowanie szkoleń, umiejętności, orientacja).

 

 

BIODANZA – OPIS METODY
Biodanza to system ruchu, który nazywany jest „tańcem” jakkolwiek ma do zaoferowania znacznie więcej niż zajęcia typowo taneczne. Biodanza to dużo więcej niż taniec. To metoda rozwojowa pracy z ciałem.
Mogą w niej uczestniczyć osoby, które nie umieją tańczyć, a nawet te, które nie bardzo lubią taniec. Ruch w Biodanzy jest naturalną formą ekspresji ludzkiej. Pomyśl, że skaczesz ze szczęścia, poruszasz się marszowym krokiem w stronę jakiegoś celu albo w kierunku innej osoby. Takich sytuacji mamy wiele w czasie zajęć. Wszystkie one zostały pogrupowane w około 250 ćwiczeń w Katalogu Ćwiczeń Biodanza® stworzonego przez prof. Rolando Toro.
W metodzie nie ma wyuczonej choreografii ani figur czy kroków tanecznych. Ruch oparty jest o naturalne/ archetypiczne gesty (np. gest przywitania wspólny dla wszystkich kultur świata), które w czasie zajęć potęgują swój wyraz. Podstawą głębokiego działania Biodanza® jest grupa. Nie ma Biodanzy bez grupy. Nie można jej zatańczyć w pojedynkę. To dzięki mnogości interakcji między tańczącymi tworzy się proces, dzięki któremu czujemy m.in. wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przynależności. To dzięki innym tańczącym możemy najwięcej dowiedzieć się o sobie samym/ej.
Muzyka w Biodanzy to obok ruchu i grupy trzeci podstawowy element metody. Nie jest tylko podkładem muzycznym; emocje, które ze sobą niesie, rytm i melodia prowadzą uczestników zajęć w intensywne przeżywanie chwili. To właśnie intensywne „tu i teraz” nazywane jest w Biodanzy „vivencia”.
Twórca Biodanzy – psycholog i antropolog prof. R. Toro wyróżnił 5 linii vivencii: witalność, seksualność, kreatywność, uczuciowość i transcendencja.
W Biodanzy nie stosuje się komunikacji werbalnej. Uczestnicy nie rozmawiają ze sobą. Na jakiej zasadzie zatem działa? Zmiany w uczestnikach zachodzą w trakcie zajęć tylko na poziomie ruchu, emocji i odpowiedzi neuroimmunologicznej organizmu. Biodanza tańczona systematycznie działa nie mniej głęboko niż inne metody rozwoju osobistego, jest metodą która może wspomagać terapie.
Warte podkreślenia jest to, że nie omijając trudnych obszarów naszej psychiki oddziałuje na nie poprzez delikatne podejście do nas samych. Jej mocnym punktem jest pozytywne bodźcowanie w każdym ćwiczeniu. W tym aspekcie, może być porównywana do niektórych elementów Psychologii Pozytywnej. Faktem jest, że pozytywne bodźcowanie powoduje, iż organizm sam przystosowuje się do tego zdrowego stanu, i jest to potwierdzone naukowo. Jest to swego rodzaju intuicyjne „przeprogramowanie” siebie na pełne, szczęśliwe życie. Dlatego charakterystyczne dla pracy Biodanzą jest stałe powtarzanie zdrowych, pozytywnych sytuacji.

Biodanza jest jednym z najlepiej zbadanych naukowo metod pracy z ciałem. Wielość badań przeprowadzanych w różnych ośrodkach na świecie potwierdza jej skuteczność nie tylko w obszarze rozwoju osobistego, ale również w aspekcie terapeutycznym. Biodanzę stosuje się jako wsparcie terapii chorych w szpitalach, centrach terapeutycznych, ośrodkach socjoterapeutycznych, w domach pomocy społecznej.

JAKIE KORZYŚCI OBSERWUJĄ U SIEBIE TAŃCZĄCY BIODANZĘ?
– redukcja stresu,
– wzrost żywotności, chęci do życia,
– poprawa kontaktów międzyludzkich (łatwiejsze nawiązywanie znajomości, przyjaźni)
– lepsze czucie własnego ciała i emocji,
– uwolnienie kreatywności (sprawczości w życiu).

DLA KOGO?
– Dla osób poszukujących nowej, łagodnej, a zarazem skutecznej metody rozwoju osobistego
– Dla chcących umocnić więzi międzyludzkie (funkcjonowanie w społeczności i grupie, pracy, rodzinie),
– Jako wsparcie dla osób z problemami psychosomatycznymi, z zaburzeniami odżywiania, z depresją
– Może być nową formą pracy dla osób profesjonalnie pracujących z ciałem, psychologów (w tym psychoonkologów), pedagogów, terapeutów, edukatorów pracujących z dziećmi i młodzieżą, z ludźmi starszymi, trenerów odpowiedzialnych za budowanie zespołów w firmach.
– UWAGA: Biodanzą mogą również zainteresować się rodzice poszukujący empatycznej, niewerbalnej metody komunikacji z dzieckiem. Jeśli szukacie warsztatów, na których wspólnie z dzieckiem chcielibyście spędzić czas w ruchu i radości, a jednocześnie uczyć się siebie nawzajem, zachęcamy do zapoznania się z tą metodą najpierw na warsztatach dla dorosłych.

O ORGANIZUJĄCEJ ZAJĘCIA
Agnieszka Sut, Certyfikowana Facilitatorka, Metodyk Biodanza® System Rolando Toro.
Od 1998 mieszka na stałe we Włoszech i tam poznała Biodanzę, z którą jest związana od 2001 roku. Kształciła się w Szkole Biodanza® w Padwie, a później w Centro Studi di Biodanza® w Bolognii uzyskując dyplom IBF Facilitatora Biodanza® Systemu Rolando Toro. Była szkolona również przez twórcę metody prof. Rolando Toro. Uzyskała kilka specjalizacji w wykorzystaniu metody (Biodanza w miejscu pracy – dla firm i zakładów pracy, Biodanza dla dzieci i młodzieży, Biodanza i Geriatria, Biodanza glos i instrumenty perkusyjne, Biodanza wodna).
W 2016 wprowadziła metodę Biodanzy do Polski promując ją poprzez warsztaty, zajęcia, uczestnictwo w festiwalach, konferencjach, zajęciach dla osób dorosłych (zajęcia rozwojowe poprzez pracę z ciałem), seniorów w Domach Opieki, seniorów z chorobą Parkinsona, w Centrach Aktywności Seniora, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, dla dzieci oraz w firmach i miejscach pracy jako Team Building.
W lutym 2019 roku założyła pierwszą w Polsce Szkołę dla przyszłych nauczycieli Biodanza® IBF w Polsce. www.biodanza.org, gdzie do prowadzenia zajęć zaprasza najlepszych metodyków Biodanzy z całego świata.
Jest Prezesem Fundacji Biodanza Polska, której celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz działań prozdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć ruchowych, w tym metody Biodanza.

www.biodanza.com.pl
FB Biodanza Polska Agnieszka Sut

PRZECIWWSKAZANIA:
W zajęciach Biodanzy może uczestniczyć każdy bez względu na wiek, płeć, zdolności ruchowe i stan zdrowia.
Prosimy jednak o informację w przypadku: zażywania leków psychotropowych, nałogów w trakcie leczenia, problemów z sercem i ciśnieniem, słabowidzenia (niewidomi), poważnych operacji czy amputacji, które odbyły się w przeciągu ostatniego roku.