Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

„Numinosum czyli boska podświadomość. przebudzenie wewnętrznego anioła”

13 maja 2022 @ 18:00 - 15 maja 2022 @ 14:00

zł650

 „Numinosum, boska podświadomość, przebudzenie wewnętrznego anioła”

 

 

W czasie tego stażu będziemy tańczyć archetypy aniołów. Rozpoczynamy w piątek i kończymy w  niedzielę.

 

Plan warsztatów jest taki oto:

 

1. Piątkowy wieczór: „Erotyczne wejście w anioła”. Ta vivencia jest oparta na wierszu Rolando.2. Sobotni poranek „Odwaga, działanie serca” (odwaga)3. Sobotnie popołudnie „Podstawowe postrzeganie” (iluminacja i entaza)4. Niedzielny poranek „Miłość, stan pełni” (miłość)

 

 

W każdej sesji tańczymy anioły powiązane z biegunami modelu N.P. Każdy anioł ze swoją własną modlitwą, która jest czytana przed tańcem.

 

Żyjemy w racjonalistycznej i skomputeryzowanej epoce, potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek odzyskać człowieczeństwo. Połączenie się z Kosmicznym Życiem i ponowne nawiązanie uczuciowej więzi ze świętą naturą. I to sprowadza nas z powrotem do przywołania anioła: wchodzimy w kontakt ze świętą-boską częścią naszej tożsamości.

 

Anioł jest archetypem, mieszkańcem podświadomości tkwiącej w człowieku. Anioł to coś więcej niż obraz wizualny, to uczucie, świetlista forma duszy.Czujemy anioła, kiedy objawia się nam poprzez piękno, kiedy czujemy miłość, kiedy doświadczamy objawienia.

 

Na tym warsztacie modlimy się czytając wiersz powiązany z każdym aniołam, a także nasz taniec staje się sposobem modlitwy aby przywołać anioła.

 

Tańczyć to, co tajemnicze, to tańczyć boską esencję. Tajemnicza podświadomość jest źródłem ludzkiej wielkości. Kiedy wchodzimy z nią w kontakt, objawia się nam święta wartość Życia. Numinosum: termin przyjęty przez Junga, dla którego doświadczenie ustanawia porównanie z siłą, która niesie ze sobą nie ujawnione jeszcze znaczenie, które fascynuje podmiot. Jest to dynamiczna esencja lub energia niepochodząca z arbitralnego aktu woli.

 

Numinosum (łac.numen – ”bóstwo”) to termin który wprowadził Rudolf Otto na równi z sacrum Ma ono dotyczyć sfery irracjonalnej sacrum. Numinosum jako nieuchwytna i nierozpoznawalna tajemnica, która wywołuje w ludziach zarówno strach, jak i intuicyjne przyciąganie.

Wprowadzoną przez Otto definicję rozszerzył Mircea Eliade, opisując oba zjawiska, sacrum i profanum. Uważał, iż ludzie religijni rozgraniczają dwa światy, na wartości wyższych i wartości niższych. A sacrum pozwala im na znalezienie punktu statecznego pośród chaosu. Dzięki niemu ludzie porządkują swoje życie, określają swoje cele w życiu i dokonują hierarchii wartości. Doświadczając świat w sposób symboliczny, mistyczny, ludzie zapoznają się z niezwiązaną historycznie rzeczywistością sakralną, do której się dopasowują. Dla niego sacrum było światem prawdziwym, a profanum zaś nieprawdziwym. (Wikipedia)

 

KIEDY
13-15 maja 2022

Rozpoczynamy o godzinie 18,00 w piątek. Kończymy około godziny 14.00 w niedzielę

 

Do ośrodka można przyjechać już od godziny 16,00 w piątek

 

 

CENA WARSZTATU
650 ZŁ

Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zaliczki w wysokości 80 zł, która zostanie zwrócona jeżeli warsztaty nie odbędą się.

Konto do wpłaty, z dopiskiem „imię i nazwisko, Przebudzenie anioła”

Agnieszka Sut Biodanza, Bank Millenium  43116022020000000389325050

 

GDZIE
W Ośrodku „Wspólne Dobro” w Trzcińsku koło Tczewa
www.wspolnedobro.pl
Nocleg w pokojach 2/3/4 osobowych. Wspólne przestrzenie. Wysoki standard.
Cena za nocleg 80 zł/noc. W cenie pościel i ręczniki. Zapłata na miejscu.
Cena za pobyt w ośrodku dla osób które nie zatrzymują się na nocleg 30zł/dzień.

 

ZAPISY
email do biodanzawpolsce@gmail.com potwierdzając zainteresowanie uczestnictwem, opisując e kilku słowach swoje doświadczenia w metodzie Biodanza.

Warsztaty będą tłumaczone na język polski.

 

POSIŁKI
We własnym zakresie, do podzielenia się przy wspólnym stole z innymi uczestnikami zajęć.
Jest możliwość samodzielnego przygotowania jak również podgrzania posiłków przywiezionych z domu. W ośrodku jest kuchnia i wspólne przestrzenie. 10 minut na piechotę jest sklep spożywczy.

W pobliżu restauracja.

W ośrodku do dyspozycji uczestników jest kawa, herbata, cukier.

 

 

O PROWADZĄCEJ ZAJĘCIA

Marta González – Facilitatorka, Metodyczka Biodanzy, ukończyła  Szkołę Biodanzy w Barcelonie SRT BAR-1128, wiele różnych specjalizacji, wśród nich: „Biodanza dla dzieci, młodzieży i rodzin”, „Edukacja Biocentryczna”, „Muzyka, głos i instrumenty perkusyjne”, „Tożsamość i cztery żywioły”, „Projekt Minotaur”, “Obecność Anioła”. Ukończyła kompletny program  „Ciągłe Kształcenie Systemu Antonio Sarpe”.

 

Marta pisze o sobie:

“Od września 2009 prowadzę regularne zajęcia Biodanzy. Moja pierwsza grupa to osoby dotknięte chorobą parkinsona, od 2010 i 2016 dwie kolejne grupy w rozwoju.

Od 2016 zaczęłam współorganizować i prowadzić zajęcia jako dydakta w szkole Espaiviu-Barcelona (ŻywaPrzestrzeń-Barcelona) będąc częścią zespołu od początku jej istnienia.

 

Gdybym miała wybrać tylko jedno zdanie, które płynie głęboko z mojego serca, to prawdopodobnie byłoby to zdanie Mark’a Twain’a:

„Tańcz tak jak gdyby nikt na ciebie nie patrzył, śpiewaj jak gdyby nikt tego nie słuchał, kochaj i doświadczaj nieba na ziemi”.”

 

 

BIODANZA – OPIS METODY
Biodanza to system ruchu, który nazywany jest „tańcem” jakkolwiek ma do zaoferowania znacznie więcej niż zajęcia typowo taneczne. Biodanza to dużo więcej niż taniec. To metoda rozwojowa pracy z ciałem.
Mogą w niej uczestniczyć osoby, które nie umieją tańczyć, a nawet te, które nie bardzo lubią taniec. Ruch w Biodanzy jest naturalną formą ekspresji ludzkiej. Pomyśl, że skaczesz ze szczęścia, poruszasz się marszowym krokiem w stronę jakiegoś celu albo w kierunku innej osoby. Takich sytuacji mamy wiele w czasie zajęć. Wszystkie one zostały pogrupowane w około 250 ćwiczeń w Katalogu Ćwiczeń Biodanza® stworzonego przez prof. Rolando Toro.
W metodzie nie ma wyuczonej choreografii ani figur czy kroków tanecznych. Ruch oparty jest o naturalne/ archetypiczne gesty (np. gest przywitania wspólny dla wszystkich kultur świata), które w czasie zajęć potęgują swój wyraz. Podstawą głębokiego działania Biodanza® jest grupa. Nie ma Biodanzy bez grupy. Nie można jej zatańczyć w pojedynkę. To dzięki mnogości interakcji między tańczącymi tworzy się proces, dzięki któremu czujemy m.in. wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przynależności. To dzięki innym tańczącym możemy najwięcej dowiedzieć się o sobie samym/ej.
Muzyka w Biodanzy to obok ruchu i grupy trzeci podstawowy element metody. Nie jest tylko podkładem muzycznym; emocje, które ze sobą niesie, rytm i melodia prowadzą uczestników zajęć w intensywne przeżywanie chwili. To właśnie intensywne „tu i teraz” nazywane jest w Biodanzy „vivencia”.
Twórca Biodanzy – psycholog i antropolog prof. R. Toro wyróżnił 5 linii vivencii: witalność, seksualność, kreatywność, uczuciowość i transcendencja.
W Biodanzy nie stosuje się komunikacji werbalnej. Uczestnicy nie rozmawiają ze sobą. Na jakiej zasadzie zatem działa? Zmiany w uczestnikach zachodzą w trakcie zajęć tylko na poziomie ruchu, emocji i odpowiedzi neuroimmunologicznej organizmu. Biodanza tańczona systematycznie działa nie mniej głęboko niż inne metody rozwoju osobistego, jest metodą która może wspomagać terapie.
Warte podkreślenia jest to, że nie omijając trudnych obszarów naszej psychiki oddziałuje na nie poprzez delikatne podejście do nas samych. Jej mocnym punktem jest pozytywne bodźcowanie w każdym ćwiczeniu, które powoduje, iż organizm sam przystosowuje się do tego zdrowego stanu, i jest to potwierdzone naukowo. Jest to swego rodzaju intuicyjne „przeprogramowanie” siebie na pełne, szczęśliwe życie. Dlatego charakterystyczne dla pracy Biodanzą jest stałe powtarzanie zdrowych, pozytywnych sytuacji.

Biodanza jest jednym z najlepiej zbadanych naukowo metod pracy z ciałem. Wielość badań przeprowadzanych w różnych ośrodkach na świecie potwierdza jej skuteczność nie tylko w obszarze rozwoju osobistego, ale również w aspekcie terapeutycznym. Biodanzę stosuje się jako wsparcie terapii chorych w szpitalach, centrach terapeutycznych, ośrodkach socjoterapeutycznych, w domach pomocy społecznej.

JAKIE KORZYŚCI OBSERWUJĄ U SIEBIE TAŃCZĄCY BIODANZĘ?
– redukcja stresu,
– wzrost żywotności, chęci do życia,
– poprawa kontaktów międzyludzkich (łatwiejsze nawiązywanie znajomości, przyjaźni)
– lepsze czucie własnego ciała i emocji,
– uwolnienie kreatywności (sprawczości w życiu).

DLA KOGO?
– Dla osób poszukujących nowej, łagodnej, a zarazem skutecznej metody rozwoju osobistego
– Dla chcących umocnić więzi międzyludzkie (funkcjonowanie w społeczności i grupie, pracy, rodzinie),
– Jako wsparcie dla osób z problemami psychosomatycznymi, z zaburzeniami odżywiania, z depresją
– Może być nową formą pracy dla osób profesjonalnie pracujących z ciałem, psychologów (w tym psychoonkologów), pedagogów, terapeutów, edukatorów pracujących z dziećmi i młodzieżą, z ludźmi starszymi, trenerów odpowiedzialnych za budowanie zespołów w firmach.
– UWAGA: Biodanzą mogą również zainteresować się rodzice poszukujący empatycznej, niewerbalnej metody komunikacji z dzieckiem. Jeśli szukacie warsztatów, na których wspólnie z dzieckiem chcielibyście spędzić czas w ruchu i radości, a jednocześnie uczyć się siebie nawzajem, zachęcamy do zapoznania się z tą metodą najpierw na warsztatach dla dorosłych.

 

O ORGANIZUJĄCEJ ZAJĘCIA
Agnieszka Sut, Certyfikowana Facilitatorka, Metodyk Biodanza® System Rolando Toro.
Od 1998 mieszka na stałe we Włoszech i tam poznała Biodanzę, z którą jest związana od 2001 roku. Kształciła się w Szkole Biodanza® w Padwie, a później w Centro Studi di Biodanza® w Bolognii uzyskując dyplom IBF Facilitatora Biodanza® Systemu Rolando Toro. Była szkolona również przez twórcę metody prof. Rolando Toro. Uzyskała kilka specjalizacji w wykorzystaniu metody (Biodanza w miejscu pracy – dla firm i zakładów pracy, Biodanza dla dzieci i młodzieży, Biodanza i Geriatria, Biodanza glos i instrumenty perkusyjne, Biodanza wodna).
W 2016 wprowadziła metodę Biodanzy do Polski promując ją poprzez warsztaty, zajęcia, uczestnictwo w festiwalach, konferencjach, zajęciach dla osób dorosłych (zajęcia rozwojowe poprzez pracę z ciałem), seniorów w Domach Opieki, seniorów z chorobą Parkinsona, w Centrach Aktywności Seniora, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, dla dzieci oraz w firmach i miejscach pracy jako Team Building.
W lutym 2019 roku założyła pierwszą w Polsce Szkołę dla przyszłych nauczycieli Biodanza® IBF w Polsce. www.biodanza.org, gdzie do prowadzenia zajęć zaprasza najlepszych metodyków Biodanzy z całego świata.
Jest Prezesem Fundacji Biodanza Polska, której celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz działań prozdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć ruchowych, w tym metody Biodanza.
www.biodanza.com.pl
FB Biodanza Polska Agnieszka Sut

PRZECIWWSKAZANIA:
W zajęciach Biodanzy może uczestniczyć każdy bez względu na wiek, płeć, zdolności ruchowe i stan zdrowia.
Prosimy jednak o informację w przypadku: zażywania leków psychotropowych, nałogów w trakcie leczenia, problemów z sercem i ciśnieniem, słabowidzenia (niewidomi), poważnych operacji czy amputacji, które odbyły się w przeciągu ostatniego roku.

 

Details

Start:
13 maja 2022 @ 18:00
End:
15 maja 2022 @ 14:00
Cost:
zł650

Organizer

Agnieszka Sut
Phone
3356026475
Email
agnieszka.sut@gmail.com
View Organizer Website